Jestli se vám líbí překlady, podpořte mě a chod stránek ZDE, děkuji.


Nikdo mě nikdy nenaučil, jak být „ve svém srdci“ (nebo co to vůbec znamená).

V důsledku toho moje vztahy často trpěly.

Jako většina mužů (a také mnoho žen), naučil jsem se, abych žil ve své hlavě, abych používal svůj mozek k vyřešení jakéhokoliv problému, který se naskytne. Ve skutečnosti jsem se naučil vnímat veškerý život jako nekončící řadu problémů, které je třeba vyřešit.

Nakonec jsem také ke každé ženě, kterou jsem miloval, přistupoval jako k problému, který je třeba vyřešit.

Jako mladý muž jsem kolem sebe dostával vzkazy, že emoce a pocity jsou nevhodné, iracionální, zbytečně chaotické. Když jsem nastoupil do armády, vláda utratila miliony dolarů, aby mě vycvičila v tom, co pop kultura propagovala:

Že pocity se jen pletou do cesty, k tomu věci dokončit.

Tudíž jsem si zvykl necítit to, co cítím. Naučil jsem se, jako mnoho mužů, abych své srdce nechal uzavřené vůči své vlastní zranitelnosti, svému autentickému projevu, a tím pádem uzavřené i vůči vám.

Pokud jste žena, být v přítomnosti muže, jehož srdce je uzavřené, může být nesnesitelné! Zejména když toužíte po tom ho milovat a být jím milována, ale on vás akorát vidí jako problém, který je třeba vyřešit.

Když se muž nedokáže napojit na své srdce, má tendenci na ženě vidět spoustu věcí, které je třeba spravit.

Pokud je žena naštvaná a trvá na tom, že je to jeho chyba, on jí téměř jistě začne odporovat a nebrat v úvahu.

(Poznámka autora: naštěstí, dle svých zkušeností, žena sotva viní muže za své naštvání; i když tím „sotva“ myslím téměř vždy)

Nebere v úvahu cokoliv, co mu na ní nedává logický smysl, nebo co vnímá jako překážku k výsledku, který chce, i když třeba jen tím, že si v duchu zakroutí očima. Ona cítí jeho odpojení od srdce, a bolí ji to.

Ho to také bolí. Hluboce. Silně. Jen to nedokáže přijmout – nebo možná i vidět. Nicméně to bolí obě strany.

Někdy se s tímto sám ve svých vztazích potýkám. Když má moje partnerka pocit, že jsem od svého srdce odpojen a jsem chycen ve své logické mysli, může to pro ni být drtivé.

Když se mě žena nedávno zeptala: „Jak dostat muže do jeho srdce?“ hledal jsem moudrost ve svém vlastním srdci.

Vím, že nemůžete „přimět“ muže, aby udělal něco, co skutečně nechce udělat. Pokud dokážete, nebudete ho respektovat, a on ani nebude respektovat sám sebe. Ale my muži potřebujeme podporu. Protože když se nedokážeme napojit na své srdce, způsobujeme tím sobě a ostatním spoustu bolesti.

Tohle je tedy pro vás, pokud toužíte cítit srdce muže, kterého milujete.

Jak dostat muže do jeho srdce?

1) Názorně mu to ukážete

Je trochu pokrytecké očekávat od muže, aby „byl ve svém srdci“, když sami nejste.

Pokud jste také uvízly ve své hlavě, kde se nachází strach, odsuzování, stud a obviňování, a jen svůj vnitřní chaos promítáte na něj, podpoříte tím akorát jeho odpor, ne jeho napojení na srdce.

Pamatujte, že on je naučen, aby první zhodnotil, jestli vaše slova mají logický význam. Pokud ve vašem pohledu najde chybu, s jistotou vám bude odporovat.

(Poznámka autora: naštěstí, dle mé zkušenosti, muž sotva zpochybňuje logiku ženy; a tím „sotva“ myslím téměř vždy)

Když vidíte, že váš partner má potíže a stále se snaží věci vyřešit logikou – tj. je ve své hlavě – obvykle to nejméně užitečné, co můžete udělat, je pokusit se ho přesvědčit, že se mýlí, nebo že by měl souhlasit s vaší logikou. I když ještě horší by bylo mu říct, že je ve své hlavě a musí se dostat do svého srdce.

Osobně to mám tak, že když slyším, že musím přemýšlet nebo něco udělat jinak – i když má moje žena pravdu – stává se to, že to ve mně vyvolá obrovský vnitřní odpor. Najednou je ještě obtížnější se napojit na své srdce, a téměř nemožné se napojit na to její.

To, co můžete udělat – což je efektivní, i když děsivé –, je jednoduše uznat hloubku svých autentických pocitů. Když si umožníte být zranitelná a upřímná o své bolesti, strachu, hanbě, smutku, vzteku… to vás dostane do vašeho srdce.

Vyžaduje velkou dávku odvahy, abyste zůstala napojena na vlastní pocity, a vyhnula se tendenci mu říkat, co s tím musí udělat.

Bývalá přítelkyně mi jednou řekla: „Bojím se mít strach.“ Kdykoliv odporovala svému strachu, vrhla se na mě jako pitbull na hadrovou panenku s příchutí masa. Což mohla dělat jedině s uzavřeným srdcem.

Když odporujete pocitu, který cítíte, uzavíráte si vlastní srdce.

To je to, co váš muž pravidelně zažívá. Bojí se cítit, co skutečně cítí ve svém srdci, tak to zakopává pod tlusté, ledové vrstvy bez emocí.

Pokud chcete, aby se váš muž napojil na své srdce, buďte vlastním příkladem tím, že zůstanete napojená na vlastní srdce. Umožněte si plně cítit, co cítíte, když to cítíte.

Když moje partnerka plně uzná své pocity – zejména aniž by mě odsuzovala nebo obviňovala – brnění kolem mého srdce se často téměř okamžitě začne rozpouštět.

2) Neobviňujte ho za to, co cítíte

Ano, muž dokáže být bezohledný, necitlivý a každý den dělat různé věci, které zdánlivě prokazují, že nemá žádný ohled na vaše pocity.

Haló… takto se chová kdokoliv, kdo není napojen na své srdce. Pokud nedokáže cítit své srdce, jak může cítit to vaše?

Dokonce muž, který dokáže cítit své srdce, někdy řekne něco nebo se zachová nějak, co vás naštve nebo zraní. To protože je to vaše naštvání. Což vůbec nesouvisí s ním, nehledě na to, jak moc jste přesvědčená o opaku (to je téma na jiný článek).

Ať to dokážete přijmout, nebo ne, kdykoliv se cítíte ohroženě, stavíte kolem sebe zeď, že?

To stejné platí pro něj.

My muži máme tendenci se přespříliš ztotožňovat s tím, co DĚLÁME. Naše sebeúcta vychází z toho, jak dobře DĚLÁME nebo OPRAVUJEME věci. Máme tendenci si myslet, že je naší prací vás udělat šťastnou – nebo vás alespoň nenaštvat. Není to naše práce, ale my to převážně nevíme.

Když muž cítí, že negativně odsuzujete to, co dělá, nebo si myslí, že to, co dělá, vám může ubližovat, navzdory svým nejlepším úmyslům, cítí kvůli tomu stud. První instinkt každého muže bude utéct od svého studu tím, že uzavře své srdce.

Pokud dokážete plně cítit, co cítíte, a neobviňovat ho za to – i když jeho činy ty pocity vyvolaly – dáte mu alespoň šanci zjemnit jeho odpor, šanci se vyhnout jeho studu, a šanci být s vámi přítomen.

Ano, rozhodně mu nabídnetě zpětnou vazbu o tom, co prožíváte. Jen se vyhněte tendenci ho kritizovat, i když jeho činy skutečně vyvolaly vaše naštvání.

Zvažte tohle… jste skutčeně „ve svém srdci“, když ho kritizujete, nebo mu říkáte, že něco musí dělat jinak?

Je přirozené, že chcete, aby cítil to, co cítíte. Samozřejmě chcete jeho empatii, cítit ho „v jeho srdci“. Takto se s ním cítíte nejvíce propojená.

Ale pokud dlouhou dobu potlačoval, co cítí, vaše emoční rozpětí bude mnohem větší než jeho. Pokud je zvyklý být odpojený od svého srdce, budete lepší v napojování se na své srdce než on.

Nikomu neprospěje, když ho budete odsuzovat nebo zahanbovat za to, že je odpojený, že necítí to, co cítíte vy, když není jeho chyba, že ho tohle život naučil.

3) Žeňte ho k zodpovědnosti

To nejhorší, co pro muže můžete udělat, je nechat ho, aby mu prošlo milovat málo. Protože to mu nedává žádný podnět se učit, růst a otevřít své srdce.

Názorně mu to ukázat a neodsuzovat ho je skvělý začátek, ale nemůžete neustále ukazovat, že jste spokojená s mužem, jehož srdce je neustále uzavřené, a očekávat, že se změní. Nepleťte se:

Pokud s ním zůstanete, i když jasně odmítá růst nebo se otevřít, učíte ho tím, že ve skutečnosti nemusí růst nebo se otevřít. Učí se tím, že s ním zůstanete nehledě na to, co bude dělat. Proč by se chtěl tedy změnit?

Muži rostou skrze výzvy. Zvedáme se – nebo klesáme – na úroveň konkurence. Pokud bude vědět, že mu dovolíte, aby mu prošlo téměř cokoliv kromě podvádění nebo fyzického násilí, začne být lenivý a přestane se snažit se s vámi propojit. Ale pokud bude vědět, že odejdete, pokud se s ním nebudete pravidelně cítit propojená – a možná ho i budete muset opustit, aby to pochopil -, pak pokud bude skutečně s vámi chtít být, dojde mu to.

Spousta mužů za mnou přišli teprve POTÉ, co si na vlastní zkušenosti zažili, že jejich žena se už nespokojí s více prázdnými sliby.

Bohužel stále každý den slyším od žen, které strávily roky s mužem, který jasně odmítal růst v lásce. Říkaly mi, že dělaly vše, co znaly, aby „ho do dostaly do jeho srdce“. Ale neudělaly tu jednu věc, na které nejvíce záleží:

Nehnaly ho k zodpovědnosti tím, že by odmítly žít s mužem, který není ochoten otevřít své srdce, nebo se i naučit, jak ho otevřít.

♦◊♦

To je podstata toho.

Vím, že tohle možná nadnese více otázek, než které zodpoví.

Tyto tipy vám nakonec pomohou zůstat napojené na vlastní srdce, ať už váš muž se na tuto obtížnou cestu ze své hlavy do svého srdce vydá, nebo ne.

Pokud najde svou cestu, aby vás tam potkal, tím lepší pro všechny.

Pokud nenajde – nebo bude odmítat se naučit, jak – v tom případě nadále naslouchejte svému drahocennému srdci.

Vaše srdce vám vždy ukáže cestu.

Líbí se vám překlady? Níže přispěním libovolné částky podpoříte chod stránek a umožníte mi Vám tak poskytovat více obsahu. Děkuji.

20953419_686363734905758_3503634576878407982_n

Zanechte komentář