Bryan Reeves – Jak muži mohou milovat ženy, když se učíme ženskost ponižovat

Přepis videa:

Na úvod bych chtěl říct, že budu  mluvit v heterosexuálním kontextu, ale pokud nejste heterosexuál, vnímejte prosím  hlubší archetypy, o kterých budu mluvit. Vypadá to, že se mi tu vytváří  téma. Bude to zábava. Jsem připravený. Děkuji. Jsem vztahový bloger a kouč, přesně protože jsem  vztahy dělal příšerně. Jak jsem vyrůstal v této kultuře, dokonce  obklopen dobrými muži a ženami, nikdo mě nikdy nenaučil, jak být  dobrým mužem pro ženu. Jen málo mužů dnes vůbec měli  dobré mužské vzory, které by nám ukázaly, jak být  zdravými, vyzrálými muži. Jak náš mozek, naše  koule a naše srdce… řekl jsme to správně?  Mozek, koule, srdce?

V podstatě jak tohle vše přinést  do intimního vztahu se ženou. Horší na tom je, že vyrůstáme ve světě,  který uctívá maskulinní energii více než tu ženskou. Učili jsme se, že ženská energie  představuje slabost, že emoce jsou hloupé, kluci  nepláčou… „nebuď měkkota“. Naučili jsme ženskou  energii potlačit. Své emoce a neskrývané,  niterní pravdy proudící skrze naše těla a také skrze tělo naší matky země. Učili jsme se, že tohle nám  jen brání v tom věci dokončit. O tom je život, ne?  Dělat věci a dokončovat je. Dosáhnout mise. Být produktivní.  Vydělávat peníze.

Tohle jsme se jako kluci naučili. Že láska je hloupá a nesmyslná. Říkáme: „první vdolky, potom holky.“ Dokud nás holky nezačnou lákat  do záhuby našich mladistvých maskulinních způsobů. Jelikož láska nebude popíraná. Ale jak mohu plně  milovat femininní ženu, když jsem se učil, že tolik  toho je na ní bezcenné? Nemohu. A nemohl jsem. Namísto toho, jako mnoho mužů,  jsem své přítelkyně zavrhl jako iracionální, bláznivé, šílené,  emocionální, nestabilní. Vinil jsem to na menstruaci  nebo tatínkovské problémy.

iStock_000009259971Medium

Zatímco jsem ignoroval vlastní  tatínkovské problémy. Jinými slovy snažil jsem se zmenšit  obrovskou, krásnou, divokou, záhadnou,  ženskou úžasnost své ženy, do nějaké malé, zvladatelné věci, která by neohromila mou  omezenou schopnost milovat. Mnoho žen se tohle  bohužel také naučily. Také jste se naučily,  že být ženská je nějak špatná. Naučily jste se, že jste buď příliš, nebo nějak nedostatečné. Proto spousta žen má  problémy se sebeláskou. Pravdou je, že muž hluboko  v srdci chce ženu v její divoké úplnosti. Stejně tak žena hluboko  v srdci chce výt a divočet s vlky. Slyšíte? V tom duchu bych vám chtěl říct  o dvou velkých rozdílech, které jsem se naučil ze své nevědomosti  o ženách a pozorováním jejich nevědomosti o mně.

Zaprvé: Muži. Nemáme ženy pochopit. Hovadina. Vydržte. Řešíme v životě problémy. Vyřešení problému v podnikání  vydělává peníze. Vyřešení problému ve sportovním  utkání vede ke gólu. Vyřešením technického problému  ve vědě nás dostane ke hvězdám. Ale pak se obrátíme k ženě, a chováme se k ní jako k problému,  který je třeba vyřešit, který nikdy nemůžeme vyřešit. A nevíme si rady. Ženy… kolik z vás chce, aby se k vám  muži chovali jako k problému na vyřešení? Kolik z vás chcete být milované  ve své skvostné úplnosti? Ze své bolesti do své extáze. Ženy jsou největší záhadou, kterou my muži bychom  ani nechtěli úplně pochopit. Protože bychom se pak unudili  a začali hledat další záhadu k vyřešení. Proto nemůžeme žít  bez žen nebo s nimi. Dokud si neuvědomíme,  že své ženy nemáme vyřešit, máme je jen milovat.

Zadruhé. Ženy. Pokud chcete být ve vztahu  femininním partnerkou, nikdy svému muži neříkejte,  co má dělat. Vím, že vás vyčerpávají muži, kteří se ani  neumí rozhodnout, kam vás vzít na večeři. Ale musíte odolat pokušení  to za něj vyřešit. Pokud svému muži  řeknete, co má dělat, podnítíte v něm jeho  mužský boj nebo útěk, nebo ho přeměníte do femininního  partnera, kterého nejspíše nechcete.

set-free1

Zamyslete se nad tím.  Říkáte někdy muži, jak má řídit? Jakou to má odezvu? Namísto toho mu dávejte  zpětnou vazbu skrze svou ztělesněnou reakci. Než abyste naléhaly,  aby jel pomaleji… ukažte mu, jak se cítíte,  co se děje ve vašem těle. Ukažte mu, že se bojíte. On se nebojí, protože on ví,  že je nejlepším řidičem na této cestě. Musíte vyzvat jeho mužské svaly,  aby se o vás postaraly a ochránily vás. Ale musíte respektovat jeho  právo dělat cokoliv, co chce. To neznamená, že musíte  být poblíž, jak to dělá. Žije proto, aby vás viděl šťastnou.

Pokud věří, že může udělat něco,  co vás skutečně udělá šťastnou, a vy jste ho nepřiměla nebo  nezmanipulovala, aby to udělal, tak právě vyřešil problém úplně sám,  což vedlo k vašemu štěstí. Víte, jak nádherné je pro něj  něco takového zažít? Ujistěte se, abyste ukázaly,  jak jste vděčné, jak tu věc vyřeší, protože to je  nejlepší dar, jaký mu můžete dát. Abych to shrnul…  to, co odmítáme v sobě, odmítáme navenek.

Skutečnost, že ženy jsou stále  znásilňovány a zneužívány a je s nimi po celém světě  obchodováno, je důkazem, že na planetě máme stále obrovskou  krizi popírání ženskosti. Vím, že to není nic nového, ale nové může být to, jak se tohle  popírání ženskosti vkrádá do vašich vztahů a do vašich individuálních životů. Všímejte si, jak upřednostňujete  mužské projevení namísto ženského. Musíme to dostat do rovnováhy.  Nejsou v sázce jen naše intimní vztahy, ale v sázce je naše  lidská civilizace. To je důvod, proč jsem vztahový kouč. Ano?

Host: Děláte to profesně?

Bryan: Ano. Jsem bloger.  Píšu pro Good Men Project, Elephant Journal a ostatní weby. Asi tři roky dělám obecný koučink, ale koučink vztahů jsem začal dělat… Právě mi bylo 40 let. V posledních pár letech  jsem si uvědomil… že jsem dobrý chlap. Většinu svého života jsem  vztahy dělal příšerně. Proč nefungovaly?  Nechápal jsem to.

breathe_2-wallpaper-1366x768

Před několika lety po své poslední  katastrofální zkušenosti se ženou, jsem si říkal: Co to do prdele? Mám dvě mámy a tři sestry…  řekli byste si, že vím, jak na to. Ale nikdo mě nenaučil, jak být vyzrálým,  zdravým mužem pro ženu. Tohle téma je mi velmi blízké a moc rád přináším uvědomění a praxi, což může změnit vše pro naše individuální životy, pro páry. Dotkli jsme se dnes večer  spousty zajímavých témat.

 

Naše kultura je zmatená a neví,  kým jsme v těchto tělech. Představte si symbol jin a jang. Všechna naše učení jsou  o jednotě. Abychom vše přesáhli. A co to šťavnaté uprostřed? Nevíme, jak to dělat. Nikdo o tom nemluví…  lidi o tom mluví, ale ne dostatečně. Dobří lidé se chovají nevědomě. Ve své nevědomosti  jsme tak nevinní. Ale jsme nevědomí. Jen pár nepatrných posunů v uvědomění  pro nás může vše změnit.

Takže ano, dělám to profesně.

Host: Jak se jmenuje váš blog?

Bryan: Můj web je bryanreeves.com. Píšu články pro několik webů jako  Good Men Project, Elephant Journal.

Host: Je podle vás důležité mít v terapii oba  muže a ženu než jen jednoho z páru?

Bryan: Rozhodně. Koučuji páry  a velmi rád pracuji s páry, protože vytvořit to uvědomění  u obou lidí jak jednotlivě tak společně… může to  dynamiku ve vztahu velmi rychle změnit. Je úžasné to pozorovat.

Steve: Díky, chlape.

Bryan: Děkuji, Steve.

 

Překlad: Dajw

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=LyLUoI1WmUQ

Líbí se vám překlady? Níže přispěním libovolné částky podpoříte chod stránek a umožníte mi Vám tak poskytovat více obsahu. Děkuji.

 

101 Komentářů

 • Приветствую Вас господа!
  Минеральные удобрения– вещества, имеющие неорганическую природу происхождения. Они традиционно используются в сельском хозяйстве, так как являются более доступными, чем органические, дают быстрый положительный эффект, и имеют широкий спектр действия. Также их гораздо удобнее и дешевле транспортировать.
  1)аммиачная селитра купить в минске – Минеральные удобрения купить в Минске можно самовывозом в течении 20 минут, либо c оперативной доставкой.Покупая у нас, вы можете заказать товар, как оптом, так и в розницу. Крупным заказчикам всегда предоставляются скидки в объеме соответствующей величине сделки между нами.
  2)минеральные удобрения купить Минск – Мы предлагаем вам приобрести только комплексные препараты, позволяющие полностью насытить потребности растения после обработки. Наши поставщики имеют в штате квалифицированных специалистов, способных точно произвести расчёты и анализ почвы, а на основе этих показателей создать для вас удобрения с идеальным набором макро- и микроэлементов.
  3)неорганические удобрения купить – Каждый товар проходит тщательные клинические испытания на различных видах почв и только после этого запускается в серийное производство. Вы можете использовать нашу продукцию не только в целях крупной агрокорпорации с тысячами гектаров земли, но и для облагораживания приусадебного участка, дачных посевов.
  4)минеральные удобрения в Беларуси – Мы заботимся о том, чтобы предоставляемый нами сервис был высокого уровня. В этом нам помогает наличие главного офиса, складов для готовой продукции, сети дилеров. Кроме того, мы дорожим своей репутацией и несем ответственность за качество нашего товара.
  Нам будет приятно видеть у нас на интернет ресурсе НАЖМИТЕ ССЫЛКУ
  Увидимся!
  http://foro.dominiosidn.com/profile.php?id=144059
  http://pinecraft.esy.es/user/agrohimwjm/
  http://www.yazdcancer.com/fa/user/agrohimnlt/
  http://community.myprotein.com/members/agrohimsht.html
  http://stockspay.com/vb/member.php?u=4557

 • Hiya very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also¡KI’m glad to search out a lot of helpful info right here in the submit, we want develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Доброго времени суток господа!
  Наша организация занимается свыше 10 лет ремонтом и обслуживанием оргтехники в городе Минске.Основные направления и виды нашей деятельности:

  1)Заправка и восстановление картриджей

  2)Ремонт и сервис оргтехники

  3)Ремонт и настройка компьютеров и ноутбуков

  4)SEO продвижение сайтов

  5)Разработка сайтов
  Всегда рады помочь Вам!С уважением,ЧУП ТЕХНОСЕРВИС ВИКТОРИЯ.

  http://69.167.181.184/%7Ethepitny/oldforum/profile.php?id=17667
  http://99.alschool.kz/user/Servicevri/
  http://narodnaya24.ru/user/Servicetow/
  http://redweb.ru/forum/member.php?u=163059
  http://martialartsselfdefensemma.mustc.us/index.php?action=profile;u=1518

 • Добрый день господа!
  Наша организация занимается свыше 10 лет ремонтом и обслуживанием оргтехники в городе Минске.Основные направления и виды нашей деятельности:

  1)Заправка и восстановление картриджей

  2)Ремонт и сервис оргтехники

  3)Ремонт и настройка компьютеров и ноутбуков

  4)SEO продвижение сайтов

  5)Разработка сайтов
  Всегда рады помочь Вам!С уважением,ЧУП ТЕХНОСЕРВИС ВИКТОРИЯ.

  http://allbutovo.ru/index/8-221990
  http://tnsoft.forumup.it/profile.php?mode=viewprofile&u=1170&mforum=tnsoft
  http://gfaq.ru/index/8-44396
  http://www.forum.hertz-audio.com.ua/memberlist.php?mode=viewprofile&u=1830546
  http://game.winxplanet.ru/index/8-84851

 • I simply want to say I am very new to blogs and absolutely liked this website. Most likely I’m want to bookmark your blog post . You surely have fabulous stories. Thanks a lot for sharing with us your web-site.

 • I was just seeking this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 • Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal website.

 • I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 • Thanks , I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I have found out so far. However, what about the bottom line? Are you sure about the supply?

 • You actually make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I would never understand. It kind of feels too complicated and extremely broad for me. I am taking a look ahead for your subsequent submit, I¡¦ll attempt to get the hang of it!

 • I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 • Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 • I am no longer sure where you are getting your information, however good topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thanks for wonderful info I used to be in search of this info for my mission.

 • Thank you a bunch for sharing this with all of us you really know what you are speaking about! Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =). We can have a hyperlink exchange arrangement among us!

 • Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 • Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 • I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • I¡¦ll right away snatch your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 • Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just great and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 • I wish to express my appreciation for your generosity in support of individuals who should have help on the subject matter. Your very own commitment to passing the solution up and down turned out to be extraordinarily advantageous and has continuously made ladies much like me to attain their endeavors. The helpful tutorial means a great deal a person like me and additionally to my office workers. Many thanks; from each one of us.

 • I was just looking for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 • Thanks a lot for sharing this with all folks you actually understand what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my website =). We may have a link exchange contract between us!

 • Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 • you’re in point of fact a excellent webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful task on this matter!

 • Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 • I keep listening to the rumor speak about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 • Terrific work! That is the kind of info that should be shared around the web. Shame on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 • Thanks for any other magnificent post. Where else could anybody get that kind of info in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such info.

 • You actually make it seem so easy together with your presentation but I find this matter to be really something that I think I might by no means understand. It seems too complex and very broad for me. I’m taking a look ahead to your next publish, I will try to get the hang of it!

 • Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 • You really make it appear really easy with your presentation however I to find this matter to be really something which I believe I might never understand. It seems too complex and very vast for me. I am looking forward in your subsequent post, I¡¦ll attempt to get the dangle of it!

 • You can definitely see your skills in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 • My spouse and i were absolutely more than happy when Edward managed to complete his researching from the ideas he gained from your own weblog. It is now and again perplexing just to be freely giving secrets and techniques that many men and women may have been selling. And now we grasp we have got you to give thanks to for that. The type of explanations you’ve made, the straightforward site navigation, the friendships you can assist to foster – it is everything powerful, and it’s leading our son and our family imagine that the article is enjoyable, and that is quite indispensable. Thank you for the whole lot!

 • You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 • I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • I¡¦ll immediately seize your rss as I can’t in finding your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

 • I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 • Thanks so much for giving everyone an extraordinarily spectacular possiblity to discover important secrets from this website. It’s usually very nice and as well , full of fun for me and my office peers to search your blog at the very least thrice a week to see the latest things you have. Of course, we are always astounded for the splendid ideas you serve. Certain 4 tips in this post are without a doubt the most beneficial I have had.

 • I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 • It¡¦s really a nice and useful piece of info. I¡¦m glad that you just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 • I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 • Good article and right to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you folks have any ideea where to hire some professional writers? Thanks in advance 🙂

 • I want to show my appreciation to this writer just for rescuing me from such a setting. Because of checking through the search engines and coming across basics which are not pleasant, I was thinking my life was well over. Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve sorted out through your entire posting is a critical case, as well as the ones which might have negatively damaged my career if I had not encountered the blog. That talents and kindness in playing with all the details was priceless. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a point like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thank you so much for your expert and results-oriented guide. I will not be reluctant to propose your web site to anybody who needs and wants counselling on this topic.

 • I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You’re incredible! Thanks!

 • I simply wanted to construct a comment so as to thank you for all the lovely solutions you are writing at this website. My time intensive internet lookup has at the end of the day been recognized with incredibly good knowledge to share with my family and friends. I would believe that many of us readers are really blessed to exist in a superb site with so many outstanding people with good points. I feel pretty grateful to have discovered your website and look forward to really more brilliant minutes reading here. Thank you once again for everything.

 • Thank you a lot for giving everyone such a nice chance to read articles and blog posts from here. It’s always so ideal and also stuffed with a great time for me personally and my office friends to search your blog at minimum thrice in 7 days to read through the fresh secrets you have. Of course, I am also actually fulfilled with all the dazzling creative ideas served by you. Certain 4 tips in this article are surely the finest we have had.

 • I definitely wanted to construct a brief message so as to appreciate you for these lovely ways you are giving out at this site. My time consuming internet investigation has at the end of the day been paid with beneficial ideas to exchange with my pals. I would mention that we visitors actually are truly endowed to be in a really good site with so many wonderful professionals with useful opinions. I feel pretty fortunate to have used your entire weblog and look forward to plenty of more amazing times reading here. Thank you once again for all the details.

 • Very good written post. It will be valuable to anyone who usess it, including yours truly :). Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 • I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 • Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • Hello, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 • Thank you, I have recently been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I’ve found out so far. However, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the source?

 • Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 • Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 • I and my friends came going through the great recommendations found on your web site and then the sudden developed a terrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. The guys are already as a result passionate to learn all of them and now have seriously been using them. Many thanks for truly being well accommodating and for getting this sort of high-quality subject areas millions of individuals are really wanting to be aware of. Our own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 • I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

Zanechte komentář