Alan Watts – Proč váš život není cesta s cílem

Přepis videa:

Existence… fyzický vesmír je v podstatě hravý. Není v něm nic nezbytného. Nikam nesměřuje. V tom smyslu, že nemá nějaký cíl, kterého by měl dosáhnout. Nejlépe ho pochopíme, když ho přirovnáme k hudbě. Hudba jako umění je hravá – říkáme: „Hrát na klavír“ a ne „Pracovat na klavír“. Proč? Hudba se liší například od cestování. Když cestujete, snažíte se někam dostat. Nicméně v hudbě člověk z konce skladby nedělá svůj cíl. Pokud by to tak bylo, nejlepší dirigenti by byli ti, kteří by hráli nejrychleji.

Byli by skladatelé, kteří by psali jen vyvrcholení skladeb. Lidé by chodili na koncert, jen aby slyšeli jeden akord, protože by to byl konec. Jako při tancování nemíříte na konkrétní místo v místnosti. Smysl tancování je tanec. Tohle ale není něco, co by naše vzdělání zahrnulo do našeho každodenního chování. Máme školský systém, který učí úplně něco jiného. Je známkovaný.

sunflowers_13-wallpaper-1920x1080

Umístíme děti do chodby tohoto známkovacího systému a říkáme: „Ná, čiči,“ půjdeš do školky, což je skvělé, protože po školce půjdeš do první třídy. Z první třídy do druhé, vyjdeš základku a půjdeš na střední. Už se to zrychluje, ta věc se blíží, poté přestoupíš na vysokou, a jak tu dostuduješ, vyrazíš do světa. Narazíš na práci, kde budeš prodávat pojištění. V té práci mají kvóty, které budeš muset plnit.

Celou tu dobu se ta věc blíží a blíží – ta skvělá věc, ten úspěch, který hledáš. Jak ti bude 40 let, probudíš se a řekneš si: „Bože, dorazil jsem zde. Jsem tady.“ A necítíš se odlišně, než jak jsi se vždy cítil. Podívejte na lidi, kteří žijí pro to, aby odešli do důchodu, Odkládají si své úspory. Jak jim bude 65 let, nezbyde jim energie, jsou v podstatě bezmocní, a jdou svůj život dožít do domova důchodců.

Celý život jsme si něco nalhávali.

Mysleli jsme, že život je jako cesta. Jako pouť, která má na konci vážný účel, a to hlavní je dostat se na ten konec – ať je to úspěch, nebo možná nebe, jak zemřete. Ale celou tu dobu nám nedošlo to hlavní. A to, že život je jako hudba, a že jsme na tu hudbu měli zpívat nebo tancovat.

[mks_separator style=“solid“ height=“2″]

Líbí se vám překlady? Níže přispěním libovolné částky podpoříte chod stránek a umožníte mi Vám tak poskytovat více obsahu. Děkuji.

Zanechte komentář